ATT FÖLJA RECEPT!

11 oktober - 2009 | 7 kommentarer

Har jag aldrig haft enkelt för…inte ens mina egna! Men ett bra recept bör ju också tåla lite utsvävningar!

Men just idag MÅSTE jag följa receptet till punkt och pricka. Jag lagar mat ur Julia Childs ”Det goda franska köket” inför mitt besök hos Malou i ”Efter 10” imorgon…..

Efter en hel dag på Östermalms Ip var det bara att handla och gå hem och börja….(Någonstans tänkte jag väl också att vi kunde provsmaka maten till middag!)

Och? ….Det doftar ljuvligt i mitt kök…..men jag stångades med fläsksvålen ett tag som skulle ingå i Julia Childs Boef Bourgignon….och sanna mina ord…denna gryta blir inte klar till middag!

Dessutom står ”Reine de saba” i ugnen…såååå…dags att tänka ut något annat!

Men om ni undrar hur nybakade Guldmedaljörer ser ut i Stockholmsmästerskapen så ser de ut så här!

Världens bästa och mest kämpande flickor 99, Djurgården lag 2!

IMG_6957

Rakel som tog laget till final med sin straff…..

IMG_6959

Och Bea som lagt 3 mål!

IMG_6958

Och….det var ju tur att de försvarade titeln:)!

Missa nu inte all den goda maten i ”Efter 10” imorgon! Och nu börjar mina funderingar….vad ska jag ha på mig????